Dňa 26.9.2014 sa na futbalovom štadióne v Breze a jeho okolí uskutočnilo okresné kolo v cezpoľnom behu. Našu školu reprezentovali žiačky Zuzka Remeňová - 2.miesto, Valika Krivačková - 7.miesto a Adriana Ganobjáková - 10.miesto. Ako družstvo skončila naša ZŠ na peknom 2.mieste za víťaznou ZŠ Novoť. Blahoželáme!
Novinky
Novinky
CEZPOĽNÝ BEH

PLAVECKÝ VÝCVIK
Žiaci 3.a 4.ročníka absolvovali v dňoch 8.9. - 12.9. 2014 v Aquarelaxe Dolný Kubín pod vedením 5 skúsených inštruktorov plavecký výcvik. 30 tretiakov absolvovalo základný a 24 štvrtákov zdokonaľovací výcvik.Žiaci zvládli základné plavecké zručnosti. Veľmi sa potešili, keď po absolvovaní výcviku získali mokré vysvedčenie a sladkú odmenu. ( AH)

ZBER PAPIERA
OZNAM
v dňoch 8., 9., 10.9. 2014 sa uskutočnil zber papiera. Žiaci priniesli ( priviezli) papier do školskej dielne, kde im bol odvážený a zaevidovaný. Škola odovzdala do zberných surovín vyše 6 ton papiera (6370 kg) ( 2144 kg 1.-4. a ŠkD, 3777kg 5.-9.roč., 449kg - ostatní). Všetci zberači budú odmenení, 10 najlepší aj peknými vecnými cenami. Všetkým zberačom ďakujeme za zapojenie sa do zberu a víťazom blahoželáme!!
Dodatok: za papier sme utŕžili 318€! Pekne, nie? Ďakujeme aj rodičom, ktorí pomohli deťom voziť papier až ku škol. dielni.
Tu sú výsledky:
TOP 10: Zber papiera 2014 1. Michalčík Miňo, 9.A 534 kg 2. Jancek Andrej, 6.B 333 kg 3. Ilievová Klára, 7.B 313 kg 4. Radzo Jakub, 9.B 287 kg 5. Radzová Tamara, 5.B 247 kg 6. Vlžáková Gabika, 3.B 228 kg 7. Pašková Nikola, 8.A 222 kg 8. Šeligová Izabela 1.B 181 kg 9. Šubjak Daniel, 8.B 175 kg 10. Uhrík Tobias, 4.A 174 kg

OTVORENIE ŠKOLSKÉHO ROKA 2014-15
V utorok 2.9.2014 sa v Základnej škole Hruštín slávnostne začal nový školský rok. Žiaci sa z kostola po svätej omši presunuli do školy v Zamoste. Po krátkom programe žiakov z 3.B nasledoval príhovor riaditeľa školy Mgr. Júliusa Kubániho a pána starostu Mgr. Františka Škapca. Prváci (35) sa so svojimi pani učiteľkami presunuli do svojich tried na Výhone. Novými členkami pedagogického zboru sú: Mgr. Slavomíra Nožinová (1.A), Mgr. Katarína Hojová (2.A), Mgr. Silvia Holmíková ( Aj) a Mgr. Katarína Janolková (Aj). Všetkým želáme úspešný štart na novom pôsobisku, trpezlivosť, zanietenie a dobré nápady.
Škola bude mať 18 tried, 328 žiakov ( o 19 menej ako vlani), 28 pedagogických a 6 nepedagogických zamestnancov.
PEDAGOGICkÁ RADA
23.6. sa konala koncoročná pedagogická rada, ktorá zhodnotila prospech, správanie a dochádzku žiakov za školský rok 2013/2014.
Výsledky:
Prospech: Na I. stupni prospelo všetkých 147 žiakov. Na 2.stupni z 200 žiakov prospelo 196, 3 budú robiť opravnú skúšku 26.8., 1 neprospel.
Správanie: Bolo udelených 7 napomenutí od tr.uč., 6 pokarhaní od tr.uč., 4 pokarhania od RŠ, 2x bola znížená známka na 2.stupeň a 1x na 3.stupeň. Na druhej strane - bolo udelených 78 pochvál.
Dochádzka:
I.stupeň – 1.A - priemer 37 vymeškaných hodín na žiaka za celý rok, najviac 2.A – 86 hod/ž.II.stupeň - najlepšia 7.B – 31 hod., 5.B - 46 hod, 6.B – 56 hod. najviac: 9.B –107 hod/ž.!!!
Končí nám 50 deviatakov, 3 žiaci 8.ročníka, do 1.ročníka nastúpi 35 prvákov, odbudnú 2 žiaci po odsťahovaní. Nový školský rok začne v utorok 2.septembra 2014.
- 27.6. – po odovzdaní vysvedčení, diplomov a ocenení za zber kôrky sa učitelia rozlúčili s kolegyňami – p.uč Mgr. M. Bištiakovou a zástupkyňou RŠ Mgr. E. Mičiakovou. Obom za ich prácu ďakujeme a želáme veľa zdravia, oddychu v ďalšom živote.
Ďakujem všetkým pedagógom a zamestnancom školy za celoročnú prácu a prajem príjemnú dovolenku, oddych a načerpanie nových síl do ďalšieho školského roka.
NAŠI NAJ 2014
Aj tohto roku prijal pán starosta Mgr. F. Škapec s pani prednostkou Mgr. D. Kupčulákovou na Obecnom úrade v Hruštíne najúspešnejších reprezentantov našej školy, ktorí vo vedomostných či športových súťažiach dosiahli medailové umiestnenia v rámci okresu, regiónu či kraja. Odmenení boli peknou knihou, drobnými suvenírmi, ďakovným listom i aktuálnou fotografiou z akcie ( ďakujeme, pán Šalata!).
Do vitríny s trofejami v našej škole pribudol ďalší pohár - za dobrú spoluprácu školy a obecného úradu. Ďakujeme!
Tu sú mená našich NAJ: Marek Kaprálik, Matej Martvoň, Ivan Snovák, Ján Makúch, Adrián Socha, Lukáš Šeliga, Mária Remeňová, Zuzana remeňová, Júlia Gáborová, Lujza Gáborová, Valéria Krivačková, Silvia Martvoňová, Miroslav Kupčulák, Daša Janceková, Andrea Hojová, Natália Bražinová, Daniela Martvoňová, Janka Jurkyová, Natália Očkajáková, Stela Kubicová a družstvo ml. žiačok za 2.miesto v OK vo vybíjanej (Bereňová, Firicová, Gemeľová, Hnojčíková, Šeligová, Gáborová, Snováková, Žilincová, Drígľová, Hojová J. a A., K. Ilievová)
HRY V PRÍRODE
Na záver šk. roka sme vyrazili so štvrtákmi do prírody, aby sme si overili vedomosti
o správaní sa v prírode, o zakladaní ohňa. Veľmi dôležitá je aj bezpečnosť a ochrana zdravia v prírode,
pri hre, na bicykli. Toto všetko si štvrtáci vyskúšali. Veríme, že v pravej chvíli a to aj počas letných
prázdnin budú vedieť čo majú robiť a ako sa majú správať.
(MP)
ČÍTANIE S OSMIJANKOM
Štvrtáci po celý uplynulý školský rok čítali s Osmijankom. Projekt bol zameraný na čítanie kníh slovenských autorov, pričom žiaci nielen čítali, ale plnili rôzne úlohy zamerané predovšetkým na obsah prečítaných kníh, prezentáciu vlastnej literárnej tvorby a vyjadrenie svojich názorov k priateľstvu, vzájomnej pomoci a porozumeniu. Osmijanko na nich nezabudol, každý aktívny účastník projektu dostal na pamiatku darček.
(MP)
ÚČELOVÉ CVIČENIE 5.-9.roč.
Dňa 24. júna 2014 sa uskutočnilo účelové cvičenie v prírode žiakov 5. – 9. ročníka.
Žiaci si na piatich hlavných stanovištiac: zdravotná príprava, mimoriadne situácie, pohyb a pobyt v prírode, telesná zdatnosť a dopravná výchova prakticky preverili znalosti získané v teoretickej časti. Okrem toho deviataci pripravili aj zábavné stanovištia s rôznymi hrami a súťažami. Vďaka krásnemu počasiu sa cvičenie vydarilo. Výsledky v poradí tried: 7.A – 99,2%, 6.B – 96,7%, 5.B – 95,5%, 8.A, 7.B, 5.A, 8.B, 6.A.
Poďakovanie za zdarný priebeh a prípravu cvičenia patrí p. uč. Halmešovi a všetkým deviatakom.
VÝSLEDKY TESTOVANIA 9 (MONITOR)
Prinášame Vám výsledky škôl z okresu Námestovo - Testovanie 9. Ide o percentil, t.j. koľko percent škôl nechala daná škola za sebou:
ZŠ s MŠ Krušetnica
91,5
Cirkevná základná škola sv. Gorazda Námestovo
84,3
ZŠ s MŠ Jána Vojtašáka Zakamenné
80,9
ZŠ s MŠ Martina Hamuljaka Oravská Jasenica
71,9
ZŠ Hruštín
68,4
ZŠ Komenského Námestovo
56,3
ZŠ s MŠ Klin
53,9
ZŠ s MŠ Oravské veselé
53
ZŠ Brehy Námestovo
52,2
ZŠ s MŠ Oravská Lesná
48,7
ZŠ s MŠ Rabčice
48
ZŠ s MŠ Bobrov
39
ZŠ s MŠ Lokca
36,2
ZŠ s MŠ Oravská Polhora
33,5
ZŠ s MŠ Babín
28,4
ZŠ s MŠ Mutné
27
ZŠ s MŠ Rabča
24,7
ZŠ s MŠ Breza
21,8
Cirkevná základná škola sv. apoštola Pavla Sihelné
12,2
Pekné umiestnenie - 5.miesto. Čo poviete? Aj vďaka učiteľom Sj a MAT Mgr. V. Vlžákovej i Mgr. I. Halmešovi. Samozrejme, aj vďaka žiakom, čo sa na toto testovanie poctivo pripravovali.

MAJSTROVSTVÁ OKRESU V ATLETIKE MŽ
Dňa 10.mája 2014 sa v športovom areáli pri ZŠ v Rabči uskutočnilo okresné kolo v atletike MŽ. Mali sme na ňom "vzorkové" zastúpenie - 3 chlapcov a 3 dievčatá. Nevybojovali sme si medaily, ale umiestnenia Lenky Drígľovej ( 7.miesto) a Matúša Kopilca (6.miesto) v hode kriketkou boli celkom pekné. Ostatní súťažiaci z našej školy sa umiestnili v strede štartového poľa. Obsadili sme disciplíny:
dievčatá - 60m, 300m, 600m, diaľka, kriket ( Lenka Drígľová, Adela Hojová, Ema Katreníková)
chlapci - 300m, 800m, kriket ( Matúš Kopilec, Pavel Šeliga, Roman Fendek). Žiakom ďakujeme za reprezentáciu školy ( viď fotoalbum - Školský šport).
VÝBEROVÉ KONANIE
Dňa 4.6.2014 sa v Základnej škole Hruštín uskutočnilo výberové konanie na miesto riaditeľa tejto školy. Členovia rady školy a zástupcovia Okresného úradu - odboru školstva Žilina a Štátnej školskej inšpekcie si vypočuli koncepciu smerovania ZŠ od jediného prihláseného uchádzača Mgr. Júliusa Kubániho. Doterajšieho riaditeľa rada školy potvrdila vo funkcii na ďalšie volebné obdobie.

ŠTVRTÁCI NA OR. HRADE
5. mája prežili štvrtáci hodinu literatúry na Oravskom hrade medzi rozprávkovými bytosťami z Orientu. Prostredníctvom rozprávok Tisíc a jednej noci sa učenie premenilo na neopakovateľný zážitok.
.Čakanie sme využili na krátku exkurziu vlakovej stanice Or. Podzámok, kde nám pán výpravca ukázal priestory stanice, výdaj cestovných lístkov a možnosti prepravy po železnici.
(Pol)
MDD 2014
Žiaci roč. 5.-9. sa 9.júna venovali oslavám MDD - dopoludnia si v areáli školy zasúťažili a zabavili sa pri rôznych súťažiach. Na stanovištiach plnili úlohy - zábavné i športové. Odmenou im bol cukrík ( za sladkosti ďakujeme Združeniu rodičov i Obci Hruštín). Program pokračoval v kultúrnom dome, kde si žiaci so svojimi učiteľmi pozreli hru divadla MASKA zo Zvolena - Pravá láska.

EXKURZIA 6AB NA OR. HRADE
Žiaci šiesteho ročníka sa 3.6. 2014 učili dve hodiny v netradičnom prostredí, a to na Oravskom hrade, kde absolvovali hodinu dejepisu a biológie. Počas hodiny dejepisu si v areáli hradu pozorne vypočuli výklad PhDr. M. Chmelíka. Poukazoval im aj to, čo ukrýva depozitár Oravského múzea a žiaci si doplnili vedomosti o živote v stredoveku. Počas hodiny biológie sa v prírodovednej expozícii oboznámil s oravskou flórou a faunou. Chvíle na hrade žiakom neplánovane spestrili aj rozprávkové bytosti.
(DK)
EXKURZIA 5AB - ZUBEREC
Dňa 4.6. 2014 naši piataci absolvovali vzdelávací program v Múzeu v Zuberci s názvom Zahrajme sa ako kedysi. Na ôsmich stanovištiach sa stretli s rôznymi remeselníkmi, ktorých majstrovstvo si aj mohli vyskúšať, zažili vyučovanie v škole tak, ako to kedysi veľmi dávno zažívali ich prastarí rodičia , dozvedeli sa zaujímavosti o práci v TANAPE a nakoniec sa na lúke mohli vyšantiť tak, ako sa hrali deti, keď ešte neexistovali počítače a notebooky. Cestou zo Zuberca sa zastavili ešte v Dlhej, kde si zajazdili na koníkoch a na záver exkurzie ešte navštívili Múzeum kočiarov v Oravskom Podzámku, kde ich najviac zaujal 4-metrový pohrebný kočiar.
(kop)
RIZIKÁ INTERNETU; OBCHODOVANIE S ĽUĎMI
Dňa 27.5. absolvovali žiaci 5.A prednášku a besedu s pracovníkmi CPPPaP z Námestova na tému RIZIKÁ INTERNETU. V ten istý deň žiaci 9.A besedovali s odborníkmi na tému OBCHODOVANIE S ĽUĎMI. To isté absolvovali triedy 5.B a 9.B 3.júna 2014.

OKRESNÉ KOLO V ATLETIKE SŽ
V areáli ZŠ Rabča sa 29.5. konalo okresné kolo v atletike st. žiakov – družstiev. Mali sme tam svoje zastúpenie – žiačky Z.a M. Remeňové, V. Krivačková, M. Jagelka, M. Jurký, D. Šmiheľ. Umiestnenia v prvej desiatke dosiahli M. Remeňová (800m – 2.miesto), Z. Remeňová – 800m 5.miesto, hod kriketkou – 9.miesto, M. Jagelka – diaľka, 8.miesto, V. Krivačková – 300m – 10.miesto. Ďakujeme všetkým za reprezentáciu školy.
VÝLET 3AB - ORAVA - LIPTOV
Pekný koncoročný výlet absolvovali vo štvrtok 5.6.2014 tretiaci. Na Oravskom hrade prežili nezabudnuteľnú atmosféru Rozprávok tisíc a jednej noci. Stretli sa s Aladinom, princeznou Jasmínou, čarodejníkom Džafarom, krásnou Šeherezádou. Po prehliadke rozprávkového hradu pokračovali do Nízkych Tatier. Demänovská jaskyňa Slobody bola pre deti skutočným zážitkom. Prekonali 913 schodov a dozvedeli sa veľa nových zaujímavých vecí. Výlet sa všetkým páčil.
(MM, MM)
EXKURZIA KREMNICA a ŽIAR n/H
Dňa 28.5.2014 sa žiaci 4. ročníka zúčastnili exkurzie v Kremnici a Žiari nad Hronom. Zastavili sa pri kameni označujúcom stred Európy, navštívili mincovňu v Kremnici, kde si prezreli reálnu výrobu mincí a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom, z ktorého si odniesli nezabudnuteľné astronomické zážitky. V pútnickom mieste Staré Hory sa všetci modlitbou poďakovali za krásny a úspešne zvládnutý deň.
(MP a BJ)